Liivi tee kergliiklustunnel Pärnus: BIM koordineerimine ehituse kõikides etappides

Projekt: Liivi tee kergliiklustunnel

Tellija: OÜ RTS Infra Eesti

Aeg: suvi – talv 2024

Rail Baltica arendusprojektid on Eestis harva lihtsalt tavalised projektid. Nende mahukus, detailirohkus ja kõrged nõuded teevad igast sellisest tööst BIM-i vaates põneva väljakutse.

Pärnu linna liikuvust parandav Liivi tee kergliiklustunnel kerkib Raudtee tänava lähistel, pakkudes turvalisemat ülekäiguvõimalust jalakäijatele ja kergliiklejatele. Liivi tee kergliiklustunnel on kavandatud Rail Baltic Pärnu reisiterminali juurdepääsuks Raudtee tänava suunalt. Tegemist on taristuprojektiga, mille eesmärk on parandada liiklusohutust ning luua kaasaegne ja kestlik liikumislahendus Pärnu linnaruumi.

Tulitec kaasati projekti BIM koordineerijana ning meie ülesanne oli tagada kogu protsessi jooksul kvaliteetne, koordineeritud ja ajakohane digitaalne töövoog. Osalesime projektis alates esimestest etappidest ning viisime töö lõpule teostusmudeli esitamisega. Tööprotsess algas tellijalt saadud sisendmaterjali analüüsiga, millele järgnes BIM rakenduskava koostamine ning jooksvalt juba projekti osapoolte koolitamine ja BIM-alane nõustamine.

Liivi tee kergliiklustunnel

Foto: RTS Infra Eesti OÜ

Projekti juures tekkis mitmeid huvitavaid väljakutseid. Näiteks ei kaasatud BIM koordinaatorit avakoosolekule, mille käigus tehti mitmeid olulisi otsuseid ja kokkuleppeid. Need jõudsid meieni tagantjärele ning mõjutasid otseselt töö planeerimist. Samuti kerkis esile tarkvaraline küsimus – projektiga seotud lühike ajaraam tähendas, et oli reaalne oht vajaduseks õppida kiiresti selgeks uus tööriist. Õnneks saime lõpuks vajaliku tarkvara (Solibri) siiski kasutusse.

Rail Baltica projektide juures on ka omaette keerukus – nimelt ei ole tihti lõplikult selge, kuidas midagi tegema peab. Standardid ja nõuded muutuvad pidevalt ning praktika kujuneb alles töö käigus. See tõi ka meie tiimile väljakutseid, kuid hea koostöö ja eriti Rail Baltica spetsialistide abivalmidus aitasid meil kiirelt kohaneda. Ehk üks projektis positiivselt silma paistnud tegur oli tõesti partnerite paindlik ja toetav suhtumine. Näiteks suvine puhkusperiood tähendas, et paljud küsimused saime siiski rahulikult lahendada ilma liigse surve või kiirustamiseta.

Tuliteci ülesanne Liivi tee tunneliprojektis polnud pelgalt tehniline – meie eesmärgiks oli suunata kogu osapoolte vahelist suhtlust, selgitada ootusi ja seada selged BIM-protsessid. Lõime projektist lõpuks koordineeritud digitaalse kaksiku, mis toetab objekti hilisemat haldamist ja dokumenteerimist.

Üks praktiline lahendus, mis projektis hästi toimis: selleks et ehitusplatsilt tulnud dokumentide nimetused vastaksid Rail Baltica nõuetele, tegime sisemise lihtsustuse. Objektijuht grupeeris dokumendid teemade järgi digikonteineritesse, millele Tuliteci tiim pani korrektsed Rail Baltica standardile vastavad nimetused.

Olulised koostööpartnerid:

  • RTS Infra
  • T-Model
  • ESTKonsult
  • Rail Baltic Estonia

Rail Baltica projektide näitel muutub üha selgemaks, et teostusmudeli andmesisu võiks tekkida paralleelselt ehitusega – näiteks ehituspäeviku põhjal kord nädalas. Selline lähenemine toetaks paremini andmete järjepidevust ning vähendaks hilisemaid lisatöid.

Tulitecis panustame rõõmuga Rail Baltica projektidesse, tuues juurde praktilist kogemust ja selgemat struktuuri sinna, kus see kõige enam vajalik on.

Tagasi
Jaga artiklit: