Ühtsed BIM nõuded (ÜBN): digitaliseerimise ja koostöö standard Eesti ehitusprojektides

Viimastel aastatel on ehitusvaldkonna digitaliseerimine teinud suuri edusamme, muutes projektijuhtimise ja koostööprotsessid tõhusamaks ning läbipaistvamaks. Selle arengusuuna üheks oluliseks etapiks on olnud ühtsete BIM-nõuete (ÜBN) kasutuselevõtt. ÜBN nõuded on loodud standardiseerima Eesti ehitusprojektide haldus- ja modelleerimisprotsesse. Nende nõuete eesmärk on toetada projekteerimise ja ehitamise protsesse, parandada osapoolte koostööd ning tagada, et projektid vastavad nii kohalikele nõuetele kui ka rahvusvahelistele parimatele tavadele.

Kust pärinevad ÜBN nõuded ja mis on nende aluseks?

ÜBN on Eesti ehitussektori digitaliseerimise ja standardiseerimise vajadusest lähtuv kohalik juhend, mis toetab eelkõige BIM-i kasutamist avaliku sektori projektides. Nõuete väljatöötamise aluseks olid varasemad Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) BIM-nõuded, mis keskendusid avaliku sektori hoonete projekteerimisele ja ehitamisele. ÜBN on loodud rahvusvahelisi standardeid, nagu ISO 19650, kohandades ja neid Eesti ehitusturu ning regulatsioonide vajadustele vastavaks muutes. Selle eesmärk on luua ühtne raamistik Eesti ehitusprojektide haldamiseks, hõlmates kogu projekteerimise ja ehitamise protsessi, ning toetada BIM-tehnoloogia tõhusamat rakendamist ja kasutamist.

ÜBN nõuded

Kellele on ÜBN nõuded mõeldud?

ÜBN nõuded on suunatud kõigile, kes osalevad ehitusprojektide planeerimises ja elluviimises. Eelkõige on need kohustuslikud avaliku sektori projektides, kuid nende kasutus levib järjest enam ka erasektoris. ÜBN nõuded on olulised:

  • Tellijatele, kes vajavad ühtseid juhiseid projekteerimis- ja ehitusprotsesside juhtimiseks.
  • Projekteerijatele, kelle ülesandeks on luua mudelid vastavalt ÜBN standarditele.
  • Ehitajatele, kes töötavad ÜBN standarditele vastavate mudelite alusel.
  • Haldajatele, kes vastutavad hoone hoolduse ja haldamise eest pärast ehituse lõppu.
  • BIM koordinaatoritele, kes juhivad mudelite koondamist ja koostööd projekti raames.

ÜBN aitab kõigil osapooltel tagada sujuvama ja tõhusama töövoo.

Kuidas ÜBN koostööd parandab ja kes jälgib nõuete täitmist?

ÜBN nõuded parandavad koostööd, pakkudes selgeid juhiseid ja standardeid, mis ühtlustavad projektiosaliste infovahetust ja mudelite haldamist. Ühtne terminoloogia ja protsessid vähendavad vääritimõistmisi ning muudavad koostöö sujuvamaks. Automatiseeritud kvaliteedikontrollid ja osamudelite koondamine ühtseteks koondmudeliteks aitavad ennetada tulevasi vigu ja vastuolusid. Lisaks soodustavad ÜBN nõuded täpsete vastutusalade määramist kõigile osapooltele, vältides potentsiaalseid konflikte.

BIM koordinaator on keskne isik, kes tagab ÜBN nõuete järgimise. Tema ülesanded hõlmavad osamudelite koordineerimist ja integreerimist terviklikuks koondmudeliks; mudelite kvaliteedikontrolli ja muudatuste täpsuse jälgimist. ning tehniliste probleemide lahendamist ja infovahetuse sujuvuse tagamist. BIM koordinaator ühendab kõik projektiosalised, tagades ühtse mudeli kasutamise ja efektiivse koostöö.

ÜBN nõuded

ÜBN nõuete täitmine

ÜBN nõuete järgimine algab BIM rakenduskava koostamisega. Rakenduskavas määratakse projekti osapooled, rollid ja ülesanded, samuti kasutatavad tarkvarad, koondmudeli haldamise reeglid ning andmete ja mudelite vahetamise standardid. Kõik projektiosalised peavad kooskõlastama mudelite sisu, geomeetrilised nõuded ja andmesisu standardid. Mudelid peavad vastama kindlatele andmesisu tasemetele, mis on määratletud ÜBN lisades, järgides hoonete ja infrastruktuuri projektide andmesisu nõudeid.

ÜBN põhinõuded teostusmudelile

Teostusmudel on lõplik mudel, mis kajastab tegelikult ehitatud olukorda. ÜBN nõuete järgi peab teostusmudel vastama järgmistele põhinõuetele:

  1. Mudeli täielikkus ja täpsus
    Mudel peab kajastama kõiki ehituse käigus tehtud muudatusi ja vastama täpselt tegelikule ehitisele.
  2. Andmesisu vastavus nõuetele
    Mudeli elemendid peavad sisaldama kõiki vajalikke tehnilisi andmeid, sealhulgas materjalide omadusi, tehnilisi parameetreid ja kasutusotstarbeid.
  3. Geomeetriline täpsus
    Mudel peab olema kolmemõõtmeliselt täpne, kusjuures elementide asukohad peavad vastama tegelikule paigutusele.
  4. Kooskõla projekti dokumentatsiooniga
    Mudeli, jooniste, seletuskirjade ja spetsifikatsioonide vahel ei tohi esineda vastuolusid.
  5. IFC-formaadi kasutamine
    Teostusmudel peab olema avatud andmevahetusformaadis (IFC), et tagada selle kasutatavus erinevates tarkvarades ja süsteemides.

Tarkvarad, mis toetavad ÜBN nõuete rakendamist

ÜBN nõuete rakendamiseks on vaja tarkvarasid, mis toetavad avatud failivorminguid (nt IFC) ja võimaldavad koostööd mudelite haldamisel. Levinumad tarkvarad, mis toetavad ÜBN nõudeid, on järgmised:

  • Autodesk Revit, Graphisoft Archicad ja Tekla Structures. Sobivad arhitektuuri, konstruktsiooni ja tehnosüsteemide modelleerimiseks ning andmesisu haldamiseks.
  • Trimble Connect, Solibri ja Autodesk Navisworks. Võimaldavad osamudelite koondamist, kvaliteedikontrolle ja mudelite integreerimist.
  • ACCA usBIM. Pilvepõhine koostööplatvorm, mis toetab IFC-formaadis mudelite jagamist ja koordineerimist reaalajas. See moodulitest koosnev tarkvarade süsteem võimaldab sul endale ise vajamineva BIM töövoo kokku kombineerida.
  • BIMcollab. Tarkvara, mis keskendub BIM-mudelite probleemide haldamisele ja lahendamisele. BIMcollab integreerub paljude teiste BIM-tarkvaradega, sealhulgas Solibri ja Navisworks.
  • Simplebim. Tarkvara, mis võimaldab BIM-mudeleid optimeerida ja lihtsustada. Simplebim on kasulik tööriist andmete filtreerimiseks ja töötlemiseks, tagades, et ainult asjakohased andmed edastatakse ja jagatakse. Simplebim aitab muuta mudelid ÜBN nõuetele vastavaks ja hõlbustab nende haldamist.

ÜBN nõuded

Millised projektid sobivad kõige paremini ÜBN-le?

ÜBN nõuded sobivad kõige paremini projektidele, mis on suured, keerukad või vajavad pikaajalist hooldust ja haldust. Eelkõige kasutatakse ÜBN-i:

  • Avaliku sektori projektides, näiteks haiglate, koolide ja büroohoonete puhul, kus on olulised kõrged kvaliteedi- ja läbipaistvuse nõuded.
  • Komplekssete hoonete projektides, kus tuleb integreerida mitmeid erinevaid süsteeme, nagu konstruktsioonid ja tehnosüsteemid.
  • Infraehituse projektides, mille juures on vajalik täpne koordineerimine ja suur infomahu haldamine.
  • Rekonstrueerimis- ja renoveerimisprojektides, kus tuleb ühildada olemasolevad ja uued elemendid.
  • Projektides, mis nõuavad pikaajalist hooldust ning nende juures sisaldab teostusmudel kogu vajalikku teavet hilisemaks hoolduseks ja halduseks.

Ühtsed BIM nõuded (ÜBN) on oluliseks tööriistaks Eesti ehitussektori digitaliseerimisel ja koostöö standardiseerimisel. Need aitavad parandada projektide tõhusust, koostööd ja kvaliteeti ning pakuvad selgeid juhiseid mudelite loomiseks, haldamiseks ja edastamiseks. ÜBN rakendamine võimaldab projekte tõhusamalt juhtida, vähendada vigu ja tagada projektide vastavus nii kohalikele regulatsioonidele kui ka rahvusvahelistele standarditele. Seega mõjutavad ühtsed nõuded positiivselt pikaajalist kuluefektiivsust ja kvaliteeti.

Tutvu ka ÜBN nõuetega e-ehituse teemaveebis SIIN.

Tagasi
Jaga artiklit: